מתחתנים עליך, ישראל

כבכל שנה, עם בוא החום, הקור או המעט שביניהם, אני מוצא את עצמי נקלע שוב ושוב למצב המביך והמעציב שבו אני מוזמן לחתונה. הייתם מצפים שבגילי המתקדם, שלושים וכך-או-אחרת אביבים, כבר יהיו כל מכרי כלואים בין חומות הנישואין או – האינטליגנטיים יותר שבהם – מתחזקים זוגיות קבועה ללא צורך בכך, אבל לא. תמיד מופיע איזה צעיר שעדיין לא הספיק, או מבוגר שכבר חווה את הטעות על בשרו ועל כן מתעקש לחזור עליה, או מישהי שמחפשת חתן כבר שנים כי אמא אמרה, או שחלמה על שמלת הכלה עוד בטרם יצאה מהלול. זוגות זוגות נמשכים האומללים הללו אל אורה של החופה, כעש למנורה, אלא שגורלם, כמובן, יהיה נורא יותר. העש לפחות ימות מהר.
בכל פעם שאני עומד אל מול חצי-זוג-בקרוב-מאושר-לשעבר שכזה, נכמרים רחמי עליו מאד מאד. עם זאת, מי שאני שאשבור את שמחתו השברירית של המסכן, שעומד לחוות על בשרו עינויים שאפילו הסינים לא המציאו כדוגמתם. לכן אני מנסה להסוות את גל העצב השוטף אותי לנוכח השגיאה, ובדרך כלל הדיאלוג נשמע בערך כך:

אומלל לעתיד: יש לי משהו לספר לך!
אנוכי: הו, לא.
אומלל: לא, זה לא מה שאתה חושב. שמע! רחפת ואני עומדים להתחתן!
אנוכי: אה.
אומלל: מופתע, אה? תודה שזה לא מה שחשבת.
אנוכי: אני, אה, זה דוקא כן מה… אה… לא! איזו הפתעה!
אומלל: הצעתי לה בשבוע שעבר, ועד עכשיו לא גילינו לאף אחד חוץ מלהורים.
אנוכי: מזל טוב! אה, למה, בעצם, אתם מתחתנים?
אומלל: מ'זת'ומרת למה? די, הגיע הזמן, חייבים להתחתן, למסד את הקשר!
אנוכי: אתם גרים ביחד כבר ארבע שנים, זה נשמע לי ממוסד למדי.
אומלל: זה לא זה, נו.
אנוכי: לא? למה?
אומלל: נו, די, אל תהיה עוכר שמחה.
אנוכי: אוּף.

קל לראות, אם כך, שרוב המסכנים הללו לא מסוגלים לנפק סיבה אחת טובה ורצינית לבוא בברית הנישואים. לטובת אלה ששוקלים את העניין, הנה כמה סיבות לא טובות ולא ממש רציניות לעשות זאת:

 1. זה יעזור לקשר/זה ימסד את הקשר – אם הקשר שלכם טוב, הוא לא צריך מיסוד ועזרה. אם הוא צריך מיסוד ועזרה, כנראה שהוא לא טוב ועדיף שלא תישארו ביחד, ודאי שלא תתחתנו.
 2. כי חייבים להתחתן לפני שעושים ילדים – למה? אני מכיר כמות נאה למדי של זוגות שעשו ילדים בלי להתחתן. החוק מכסה יפה מאד את כל המצבים הללו, והבעיה היחידה שלכם תהיה אי הכרה של הממסד הדתי, הידוע ממילא בשחיתותו, בעילגותו ובפרימיטיביות המזעזעת שהוא כופה על הבאים בין שעריו.
 3. כי ההורים לוחצים – נו, ואם ההורים ילחצו שתעשו קעקוע של הפרצוף של דודו טופז בגודל טבעי במרכז החזה, גם את זה תעשו? לא כל דבר מטומטם שההורים רוצים הוא גם הדבר הנכון.
 4. כי אנחנו חולמים על הטקס והמסיבה והשמלה וכו' – נו, אז תארגנו טקס יפה ומסיבה ושמלה, למה צריך גם להתחתן? מה עוד שכל דבר שקשור לחתונה, בימינו, עולה הון תועפות, ומסיבה "סתם" תעלה הרבה פחות.

אבל לא רק על דרך השלילה יחיה האדם, אלא אם כן הוא במקרה אנוכי. ואפילו אני מסוגל למצוא, להבדיל, כמה סיבות טובות ורציניות להמנע ממחזה האימים הקרוי חתונה:

 1. כי זה נותן למדינת ישראל, ובכלל זה לממסד הדתי, דריסת רגל בזוגיות שלכם, שהיא עניינכם הפרטי. חושבים שתצליחו להתחמק מהדת באמצעות נישואין חילוניים? חכו ותראו מה יקרה כשתרצו להתגרש. שלא לדבר על כך שכעת אתם רשומים כזוג במשרד הפנים, ולזה יכולות להיות השלכות לא נעימות. בכלל – למה להצהיר בפני המדינה על הזוגיות שלכם? רק רע יכול לצאת מזה.
 2. כי אם תרצו להפרד, זה יהפוך לתהליך איום ונורא. ראיתי את זה קורה. כמה פעמים. זה מחזה מחריד, עם עורכי דין ודיינים (שוב הממסד הדתי המתועב) ומה לא. זוג לא נשוי שנפרד, אם אין לו ילדים, יכול לעשות זאת ללא מהומה מיותרת.
 3. כי זו דרך מעולה לגרום לסכסוך ביניכם לבין עצמכם, ובין ההורים, ובין כל מי שיש לו יד ורגל בעניין. האבא של החתן רוצה מוסיקה כזו, והאמא של הכלה רוצה אוכל כזה, ואלה רוצים חתונה באולם, וההם רוצים באויר הפתוח, והכלה לא מדברת עם החתן כבר חודש כי הוא הזמין את החבר שלו שהיא הכי שונאת, או שפלט שלא בטובתו הערה מפוקפקת בעניין השמלה, ועוד היד נטויה.
 4. כי זו דרך מעולה להסתכסך עם חברים שלכם, שהביאו פחות מדי, או את המתנה הלא מתאימה, או לא התנהגו בדיוק כפי שרציתם שיתנהגו, כי הרי זה כל כך חשוב שהכל יהיה מתוקתק במסיבה המטופשת הזו, מה שמביא אותנו ל:
 5. זה אף פעם לא מתוקתק. כבר ביקרתם בחתונות בחייכם ואתם יודעים זאת בדיוק כמוני. ה-DJ תמיד ישים את המוסיקה הלא-בדיוק-נכונה, או שהאוכל לא יהיה בסדר, או שהצילום יצא נורא ואיום, או שהרב לא יסתום את הפה במשך שלושים וחמש דקות. אכן, תמורה נאותה לכספכם, מה שמזכיר לי ש:
 6. מאה אלף ש"ח. זה המחיר לחתונה סבירה, לא מושקעת מדי. מאה אלף ש"ח. אלוהים אדירים, יש כמה ערים בארצנו שבהן אפשר לקנות דירה בסכום הזה. וכל זה בשביל ערב אחד?
 7. שלא לדבר על כך שבניגוד לשמועה הרווחת, זה לא באמת חוסך לכם כסף בהמשך חייכם. למעשה, כשתגיעו לזקנה ושיבה תקבלו פחות כסף משני אנשים שאינם נשואים. גם הנחות המשכנתא לזוגות צעירים הן לא משהו.
 8. ועוד שיקול קטן אבל מעצבן: כי באותה הזדמנות רושמים אתכם כבית אב בישראל ומחייבים אתכם באגרת טלויזיה. עכשיו לכו תוכיחו שאין לכם.

בשנים האחרונות אני עושה כמיטב יכולתי להמנע מחתונות. קשה לי, בחור רגיש ועדין שכמותי, להמנע מלהזיל דמעה על הזוג הצעיר שגורלו נחרץ. במקרים הבודדים שבהם אני חייב להגיע, אני משתדל לאחר לחופה (שונא רבנים יחיה), ועם בוא התכנית האמנותית המורכבת מנאומיהם של כל קרובי המשפחה תאבי הבמה ונטולי הכשרון, הדיקציה והאינטליגנציה, אני נמלט משם, מתחמק בין מבטיהם הזועמים של הממתינים בתור לשאת את דבריהם (או גרוע מכך – לזייף שיר כלשהו לכבוד המאורע), בורח אל האופנוע ומשם הלאה, אל החופש.
אל דאגה – אותי לא יתפסו.

12 תגובות בנושא “מתחתנים עליך, ישראל

 1. כל מילה, מלבד הסיפא. אני, בעוונותיי, אוהבת חתונות. של אחרים. רק של אחרים. ובקהילתנו הקטנה, ברוך השם, חתונות נוטות להיות אירועים ממש מוצלחים ומגניבים.

  אהבתי

 2. ווהו! כן ירבו.
  אולי אוסיף למועדפים לפעם הבאה שאצטרך להסביר לאנשים למה זה בסדר גמור שאין לי כל כוונה לעשות את זה, אפילו אם אני אמצא מישהו שאוכל לסבול? כל כך הרבה יותר קל ללנקק…

  (לי אישית אין שום דבר נגד חתונות, כל עוד עוצמת המוזיקה לא עולה על כמות הדציבלים שאני מסוגלת לחוות ללא כאב פיזי, והמוזיקה סבירה. מכך שיש לי די הרבה נגד רוב החתונות, אבל נו, שיהיה. כל עוד לא מצפים ממני לנפק אחת…)

  אהבתי

 3. לא. חתונה היא בדיוק מה שהזוג עושה ממנה, ומי שמחפש בעיות ובלגנים ימצא אותם גם בלי הטקס. ואני אומר את זה בתור אחד שהתחתן, נהנה מזה (ולפי השמועה – גם האורחים), לא הסתכסך עם אף אחד וגם לא התקרב למאה אלף שקל כולל הכל. לפני שש שנים, אמנם, אבל מה זה חשוב.

  אם מחפשים הצדקה, הרי שהחתונה היא המגבר והטסטר האולטימטיבי לבעיות של הזוגיות ושל הזוגיות-לעומת-המשפחה-המורחבת… אם כי מה שנכון, זה כבר שלב שקשה לסגת ממנו ולכן יש זוגות שמתעלמים מתוצאות שליליות של הבדיקה הזו וסובלים בהמשך.

  נ.ב. אני אכן מקבל הודעות סדירות מרשות השידור, בכל פעם עם סכום אקראי או סתם בקשות כלליות לשלם אגרה אם יש לי מכשיר. אין לי מכשיר, אז אני לא משלם והם לא בודקים וכולם מרוצים, בעיקר דואר ישראל.

  אהבתי

 4. רק בריאות, כן? אני אישית לא צריך מגבר או טסטר לזוגיות שלי (גם אם הוא עולה "רק" 50K, או 30K, או 10K), ואני גם לא מעוניין במשפחה המורחבת. כזה אני.

  אהבתי

 5. ואני לא מעוניין לשלם ארנונה, אז מה? 🙂

  אני סובל מחתונות ואירועים לפחות כמוך, ואין ספק שרוב הזוגות משקיעים יותר מדי כסף במשהו שעדיף היה שלא יתקיים. מצד שני, אפשר למצוא לזה הצדקה הגיונית ואפשר אפילו להנות מזה. כשתצטרך, יש לי המלצה לרב נהדר 🙂

  אהבתי

 6. נהניתי מאד!

  הכל נשמע מאד משכנע. אבל אולי יש לי יותר אמונה שאפשר לעשות את האירוע ב:
  1. זול. בצניעות. (פוטלוק זה החלום שלי).
  2. ברוח טובה. מוסיקה טובה, בעיקר, אנשים טובים.
  3. כמו מסיבה אבל עם איזשהו טקס. יכול להיות גם חבר או חברה שמנהלים את הטקס. (שזה אומר להשאיר את הרבנות בחוץ. באמת לא מאמינה בצורך בממסד הדתי שם. הוא לא חלק מהחיים שלי בשום מקום אחר – אז למה דווקא בזוגיות לערבב?).

  אני אוהבת טקסים ואוהבת מסיבות! מה שתמיד נראה לי מעיק מאד זה הצורך להביא סכומי עתק, בהתאם למחירון כלשהו. אפילו מול חברים, ממש קרובים, קשה שלא להישאב לפנקסנות (בעיקר מה מצפים ממני, מה יביאו אחרים). וזה די עלוב/עצוב (אבל עדיין קשה להתעלם מזה).

  אהבתי

 7. אני שייך לפלג החילוני בכת "הזוועה הטהורה".
  כלומר, נשוי.
  איפה היית לפני שמונה שנים, הא? עכשיו באים? כשאני כבר נשוי עמוק עמוק?
  (אני חונק כרית דמיונית)
  אני לא מאמין שהתחתנתי. כלומר, שנכנעתי ליצר הרע וכעת אני נשוי באושר, חובק שתי בנות ועוד אחת בדרך, ומחשב את קצי לאחור.
  הו, האימה.
  (עוד לא מאוחר לכפר על חטאיך. יום כיפור בדרך. טחן עד אובדן ההכרה, ומשמיים יימחל לך.
  זה בסדר, יש לי דיבור איתו.
  הוא חייב לי. היה משהו שהתפשל, חיפיתי עליו. יהיה בסדר.)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s