העלם הרך והכביסה הנוקשה

ויהי היום, ויאמר עלם אחד לאמו, הציליני נא, כי פשו הבגדים המלוכלכים במעוני, מלאה הרצפה גרביים ותחתונים, ושלושה חודשים לא באה כביסה נקיה אל חיקי, וחברה אין לי. ותאמר אמו, אולי הגיע הזמן שתלמד לכבס בעצמך, עצלן. ויען, מה פתאום? ותאמר, די, אתה כבר ילד גדול, לך למכבסה.
ויתעצב העלם אל לבו, ויבך, וינשרו דמעותיו על חולצת טריקו אקסטרה-לארג', ויחרצו שבילים בטינופתה, ולא הועיל הדבר לנקותה במאומה. ואף זאת, שאף אחת לא באה לשמע בכיו, וישאר תקוע באשר הוא וכביסתו בעינה עומדת.
ויהי ערב ויהי בוקר ותגמול החלטה בלב העלם הרך, הנני ואלך אל מכבסת האוטומט הקרובה, וכך אפתור הבעיה ואולי אף אפגוש עלמת חמד, ויהיה הדבר נחמד במאד מאד, ואולי היא אף תדאג לכביסתי בעתיד. ויאזור כוחו ויאסוף הבגדים מכל רחבי הדירה, ויגנח וירטון ויאנח, וכל העם רואים את הקולות, ומשך המלאכה הזו כל היום כולו, ויצטערו השכנים צער רב ויאמרו תשתוק כבר, מנוול.
ובתום כל המעשה האדיר הזה, וירם העלם שק הכביסה העצום על גבו, ויפסע אל אוטומט הכביסה אשר ברחוב. ובעת כניסתו שמה, ויבחן בריבה נאה אחת, המניחה כביסתה מעדנות באחת המכונות. וימלא העלם עוז ועזוז למראה הזה, וישכל שרירי זרועותיו, ויקשח שרירי פניו, וינפח חזהו, ויצעד קוממיות פנימה. וינף שק כביסתו ברוב רושם, ויכניסנה בתנועות בוטחות, מעשה אמן, אל תוך המכונה הקרובה. ותפן הריבה להביט בו, ויעל חיוך קל על שפתיה. ויאמר העלם לעצמו, זה עובד! ויכנס הבגדים ביתר שאת, ויסגור את דלת המכונה בתנועה גברית ובוטחת. ויחפש בזוית עינו את הוראות ההפעלה, שכן מעולם לא בא בקרב מכונות הכביסה. ויקרא ההוראות, ויצחק בלבו כְּשרָה בשעתה, כי פשוטות היו, ואין בהן אלא מעט ממון ואבקת כביסה ומרכך. והממון נמצא בכיסו, ואבקה ומרכך קנה ללא קושי, ויבוא אל המכונה להכניס בה כל אלה, והריבה עדיין מביטה בו בעניין. ויכנס הממון פנימה, ויתור אחר המקום בו יוכנסו המרכך והאבקה, אך לשוא. ויחפש העלם שום, ויתור את כל גוף המכונה, ולא נמצא מקום כזה. ונבוך העלם מאד מאד, ולא ידע את אשר יעשה, והריבה מביטה בו ומחייכת.
ויעצור העלם על מקומו, ומבטו חסר העוז אשר היה בו קודם, וביאושו תלה מבט בריבה ההיא, אשר ביקש להרשימה. ותחייך הריבה עוד ותאמר, בחורצ'יק, מכונת הכביסה בכלל נמצאת בצד השני, הכנסת את הכביסה המלוכלכת שלך למייבש. ותצחקק לעצמה, ותאסוף את כביסתה ותלך.
ויאלם העלם דום, ויוותר נטוע על מקומו עוד עת ארוכה. ועודו מתאושש, ויבחן בריבה אחרת השמה פעמיה אל אוטומט הכביסה. ויזנק אל המייבש, ויוצא כביסתו ביד בוטחת ויעבירנה אל המכונה הנכונה, וישרג שריריו וינפח חזהו, ותתעלם הריבה מכל זה ותעשה כביסתה בשקט, ובלי לזכות את העלם ולו במבט. וימתן העלם כל עת פעולת המכונה, אך לשוא, וישתעמם במאד מאד, ותסיים הריבה השניה מעשיה ותלך אף היא, ויוותר העלם לבדו וכביסתו בידו. ויאסוף בגדיו הנקיים וילך משם, ממורמר במאד מאד.

ויהי ערב ויהי בוקר, ויפן העלם ויקנה מכונת כביסה לביתו, וריבות יחפש במקום אחר, ובא לציון גואל.

4 תגובות בנושא “העלם הרך והכביסה הנוקשה

  1. אהבתי 🙂

    בדיוק לפני שלושה ימים הייתי לראשונה בתל אביב במכבסה אוטומטית, בבוגרשוב פינת פינסקר, והיו שם שתי פריחות צרפתיות מעצבנות, שדברו בקול רם, ועשנו בעשן רב, ולא מצאתי היכן לשים את האבקה והמייבש, כי אני רגילה מהבית שיש להם תא מיוחד… ואז בא עובד זר, קנייתי במראהו, והסביר לי שצריך לשים את האבקה יחד עם הבגדים. וכך עשיתי, והיה משעמם למדי (והבנות קולניות כל העת), למרות שהיה לי "העיר" לקרוא.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s