דו"ח סופי ואחרון בהחלט של ועדת המומחים לעניין הביצה והתרנגולת

נכבדי,

הרינו שמחים להגיש לכם בזאת את תוצאותיו הסופיות של המחקר המקיף ורב השנים שבוצע על ידי ועדתנו. שאלת המחקר שלנו – מה בא קודם: הביצה או התרנגולת? – אושרה בדרגים הבכירים ביותר, הוכרה כתקינה-פוליטית על ידי תת-ועדת המומחים לענייני שאלות ועופות, ואף זכתה למימון צנוע מכספי המדינה, וליתר דיוק מכיסי אותם האזרחים אשר זכו לכבוד הגדול הכרוך בהשתתפות במחקר. תמצות מסקנות הנ"ל, שנערך במאמצים רבים ולעתים תוך הקרבה אישית נאצלת (ר' נספח ג' – טרוף טורף יוסף), מובא כאן בגרסה מקוצרת לנוחות הקהל הרחב. גרסה מפורטת יותר הוגשה לארכיון המדינה, ונתונה בימים אלה לעיונה האוהד, כך אנו בטוחים, של מחלקת הבטחון הפנימי והאושר הכללי.

ניגש, אם כן, לעניין. כאשר אנו דנים בשאלת המחקר שלנו, ראשית חוכמה עלינו להבהיר במדויק מהי תרנגולת ומהי ביצה. אמנם תוך זמן קצר הגענו למסקנה בלתי מעורערת לגבי זהות התרנגולת, אך הביצה הערימה בפנינו קשיים בלתי צפוים. למרבה השמחה, דוקא בקשיים אלה טמון פתרון השאלה, ועל כן מיד נרחיב בעניינם.

מסקנת הוועדה בנוגע לתרנגולת מאששת תוצאות מחקרים קודמים, על פיהם תרנגולת הנה אך ורק בעל חיים שהנו, בכל גופו, איבריו, נפשו, קרביו, מהותו ושאיפותיו, תרנגולת(1). באופן זה ניתן להבדיל בין תרנגולות אמת לבין בעלי חיים אחרים המתיימרים להיות תרנגולות, כגון תרנגולי הודו, צוצלות, יענים, וכן חבר הוועדה נ., אשר, בשנת המחקר השביעית, החל לטעון בתוקף שביכולתו להטיל ביצים(2), ועל כן נשלח למנוחה בחוות המרגוע בעבודת פרך אשר בצפון.

הביצה, כאמור, מציגה אתגר מורכב יותר בפני החוקרים, ועל כן היוותה חלק עיקרי ממאמצינו. גם דיונים אינספור ורוב ישיבה על המדוכה, לעתים תוך סיכון ניכר, לא קידמו אותנו במאומה, למרות מאמציהם הראויים לציון של מגדלי עופות, מדענים ויועצים פוליטיים. בסופו של דבר, אנו שמחים לציין, פריצת דרך מדעית בפקולטה לגיאו-אורניתולוגיה באה לעזרתנו. כך התברר לנו כי לא ניתן להגיע להגדרה יחידנית של עצם המושג "ביצה", ועל כן יש לחלק אותו למחלקות הבאות:

  1. ביצה שאינה קשורה לתרנגולת: במחלקה זו, הקלה ביותר לאבחון, נמצא ביצי שליו, ביצי דגים, ביצי טירנוזאורוס רקס, וכן כמה מהביצים שהביא חבר הוועדה נ. לפני שנלקח מאתנו על ידי כוחות הבטחון.
  2. ביצת-תרנגולת: גם הגדרה מוקפדת זו אינה נהירה מספיק, ועל כן נאלצנו לאפיין אותה במדויק באמצעות שתי תת-מחלקות:
    1. ביצה שממנה בוקעת תרנגולת: יש להדגיש שבעל החיים שהטיל ביצה זו אינו חייב, גם בהסתכלות הלוגית הנוקשה ביותר, להיות תרנגולת. ליתר דיוק – יתכן שבעל החיים המטיל הנו כמעט-תרנגולת, אך כיוון שהוחלט בועדה שתרנגולת חייבת להיות מאה אחוזי תרנגולת, אין המטיל נחשב תרנגולת על כל פרטיה ודקדוקיה, ואנו נכנה אותו פרוטו-תרנגולת.
    2. ביצה שהוטלה על ידי תרנגולת: מביצה זו, על פי כל כללי ההגיון שהוגדרו למעלה, תבקע תרנגולת.(3)

לאחר שהגענו להגדרות אלה במהירות וביעילות הגדולות ביותר (במהלך הדיונים התחלפו ראשי הוועדה רק פעמיים), הגענו אל שלב צירופן וארגונן לכלל היקש לוגי מסודר שבסופו מסקנה. הוא מובא כאן בגרסתו הבסיסית ביותר, כיוון שעדיין אין אפשרות לפרסם בציבור את שלושים ושמונת כרכי הנוסחאות המתימטיות במלואם.

לשם הפשטות, ולאחר שהנחנו כאמור למעלה כי תרנגולת היא תרנגולת במלוא מאת האחוזים, נחלק את הגדרת הביצה לשלוש האפשרויות שהובאו כאן, בחלקים שווים, קרי – 33.33% ביצה שאינה קשורה לתרנגולת, 33.33% ביצה שממנה בוקעת תרנגולת, 33.33% ביצה שהוטלה על ידי תרנגולת. מספרים אלה אינם מדויקים, ולשיטתו של דוקטור נ., החבר במכון הזואופוליטי, מספר הביצים שאינן ביצי תרנגולת עולה באופן ניכר על אלה שהנן כאלה (ר' מחקרו החשוב, "תרנגולת הבית מול טירנוזאורוס רקס לאורך ההיסטוריה", כרך ג' – "השנים הראשונות"). אך בהשפעתו הברוכה של היועץ הפוליטי הראשון של הוועדה החלטנו לעגל את המספרים, וכך להגיע לאלה שהוצגו כאן. נבחן, אם כן, את האפשרויות העומדות בפנינו, בעזרת הידע המדעי העדכני ביותר בתחום החדשני של הסטטיסטיקה הממשלתית:

מסך כל הביצים בעולם, ⅓ אינן קשורות לתרנגולות, ⅓ הוטלו על ידי פרוטו-תרנגולות ו- ⅓ הוטלו על ידי תרנגולות.

מכך נגיע מיד אל מסקנתה הסופית והרשמית של ועדה זו. התשובה לשאלה "מה בא קודם: הביצה או התרנגולת?" היא: שני שליש ביצה.

בכבוד רב,

סגן-מזכיר נ. (מזכיר הוועדה)

בשם: החבר גנרל נ. (נשיא הוועדה), החבר הֶר פרופ' נ. (חבר הוועדה), החבר קומיסר נ. (יועץ הוועדה לעניינים פוליטיים)

 


(1) יש לציין שהביטוי "רמ"ח איבריו ושס"ה גידיו" מתאים אך ורק לבני אדם, כיוון שהתרנגולת, בהיותה יצור מעודן ומורכב יותר, זכתה מן הסתם למעט יותר איברים.

(2) הוא אף טען שמדובר בביצי חופש.

(3) או ביצת-עין (ר' שלושים וחמישה במאי / אריך קסטנר)

לעיון נוסף: הזקן והעוף, סיפור עם תרנגולות ובלי ביצים

תגובה אחת בנושא “דו"ח סופי ואחרון בהחלט של ועדת המומחים לעניין הביצה והתרנגולת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s